Owocowe zakończenie sezonu
W tym roku pierogi z truskawkami robię po raz pierwszy i ostatni, bo niestety sezon na truskawki dobiega końca. Nie jest to obiad, który często gości na moim stole, ale na pewno jest to letnie, obowiązkowe danie. Pierogi z owocami TRZEBA zrobić i koniec. Jest lato, są truskawki, muszą być i pierogi. Koniec kropka. Osobiście jednak wolę tradycyjne pierogi ruskie, uważam je za smaczniejsze i pożywniejsze. Mam wrażenie, że pierogi z truskawkami można jeść, jeść i jeść i dalej nie czuć że coś się zjadło, zwłaszcza gdy „podkradamy” takie zimne. Zdecydowanie najlepiej smakują świeże i na ciepło.
Przepis na pierogi z truskawkami
Lepię pierogi od wielu lat i bardzo to lubię. Jeśli się sprężę i farsz mam wcześniej przygotowany to wystarczy mi pół godziny aby nalepić ok 30 sztuk i taka ilość mojej rodzinie w zupełności wystarcza na obiad. Na swoje pierwsze pierogi w życiu zmarnowałam ponad 1kg mąki, ale praktyka czyni mistrza 😀 Dzisiejszy przepis na ciasto na pierogi jest uniwersalny i może posłużyć do pierogów z owocami ale również do pierogów ze szpinakiem, mięsem, kapustą – co tylko chcecie!
Składniki na ciasto (ok 30 placków)
- 1 jajko
- 100ml ciepłej wody
- szczypta soli
- 1 łyżka oleju
- ok 2 szklanki mąki pszennej
- mąka do podsypywania
Sposób wykonania ciasta i pierogów
W misce/garnku rozbijamy 1 jajko, które roztrzepujemy. Dolewamy 100ml ciepłej wody, olej oraz sól do smaku. Ponownie roztrzepujemy. Przesiewamy mąkę, dodajemy ją stopniowo i mieszamy. Dłonią łączymy wszystkie składniki, podsypujemy jeszcze mąką i wykładamy na stolnicę. Zarówno stolnicę oraz wałek oprószamy mąką. Porządnie zagniatamy ciasto na gładką, plastyczną masę. Ciasto można od razu wałkować w całości albo rozdzielić na dwie części. Rozwałkowujemy je na grubość ok 3-4mm i szklanką wyciskamy placki. W przypadku pierogów z owocami, ciasto nie powinno być zbyt grube.
Świeże truskawki dobrze płuczemy, pozbawiamy szypułek i kroimy na cztery części. Delikatnie obsypujemy dowolnym słodzidłem. Placek delikatnie naciągamy, faszerujemy truskawkami, obsypujemy słodzidłem i szczelnie zamykamy. Porządnie dociskamy brzegi ciasta do siebie.
Pierogi gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie przez ok 4-5 minut, w zależności od tego jak grube jest ciasto. Najlepiej jest wyjąć jednego pieroga i sprawdzić czy jest już gotowy. Jeśli tak, to wyciągamy wszystkie i gotujemy kolejną partię.
Sezon truskawkowy zakończony pysznym obiadem, a teraz czekamy na jagody! A Wy lubicie owocowe pierogi? 🙂
Zapraszam na starsze wpisy: